×

Centrum pro komplexní léčbu psychóz

Toto centrum sestává z psychiatrických ambulancí, denního stacionáře, stálých i tematických psychoterapeutických programů, individuální psychoterapie a dalších podpůrných aktivit.

Psychiatrická ambulantní péče je pilířem komplexní léčby psychotických onemocnění, naši zkušení lékaři s výhodou využívají dalších služeb centra.

Velkou výhodu poskytuje provázanost služeb centra a možnost úzké spolupráce mezi jednotlivými odborníky. Provozuje služby Krizového centra s výjezdovou službou a domácí péčí pro nemocné psychózou, v rámci kterého poskytujeme tyto služby: krizová intervence, krizová podpůrná péče, zprostředkování komplexní léčby u nových pacientů, zprostředkování komplexní léčby u nespolupracujících pacientů, psychosociální rehabilitace psychiatrickou sestrou, sociální rehabilitace, odborné sociální poradenství, aktivizační služby, telefonní krizová intervence a podpora pacientů na telefonu.

Vážení klienti, rádi bychom vás informovali, že z důvodu plné kapacity dočasně pozastavujeme příjem nových pacientů do individuální terapie. Děkujeme za vaše pochopení a trpělivost!

Jak probíhá léčba

Péči centra zajišťuje multidisciplinární tým složený z psychiatrů, klinických psychologů, psychiatrických sester a sociálních pracovníků, a to primárně v prostorách sanatoria. Péče je zajišťována formou individuálních pohovorů (diagnostických, psychoterapeutických, podpůrných a sociálních), skupinové terapie zaměřené na konkrétní skupiny pacientů a denní aktivizační činnosti. Pro konkrétní pacienty je cílem poskytovat i terénní služby ve smyslu kontaktu v přirozeném prostředí pacienta.

Jak do naší péče

Není nutné, aby pacient, který se na nás obrátí, měl za sebou psychiatrickou hospitalizaci. Ke vstupnímu rozhovoru se může dostavit na základě vlastního rozhodnutí, bez doporučení od jiného lékaře. Může také navštěvovat různé léčebné programy DPS Ondřejov a zároveň zůstat v péči svého ambulantního psychiatra. V tomto případě musí donést od svého psychiatra doporučení k zařazení do terapeutických programů.

Příznaky psychotických poruch

Charakteristickými příznaky psychotických poruch jsou bludné představy a myšlenky. Například, že člověka někdo kontroluje, třeba prostřednictvím mobilu nebo počítače, že ho někdo pronásleduje, že má nadlidské síly a schopnosti (například komunikovat s mimozemšťany, působit přírodní katastrofy atd.).

Dalším příznakem jsou smyslové halucinace – člověk cítí, vidí a slyší věci, které ostatní lidé nevnímají. Mohou to být například hlasy, které komentují jeho jednání, nebo se člověku zdá, že se ho někdo dotýká, i když v místnosti s ním nikdo není a podobně.

Vedle těchto příznaků, které spočívají v narušených aktivitách, se objevují méně nápadné negativní symptomy – celkové otupení, apatie, oploštění emocí, nechuť k sociálním kontaktům a oslabení vůle.

Vyhledání pomoci

Při kterékoliv ze známek vážné duševní poruchy (psychotické poruchy) je nutné co nejdříve vyhledat odbornou psychiatrickou pomoc. Pokud se nemoc podaří odhalit včas, ještě před tím, než se naplno projeví (což mívá za důsledek nedobrovolnou hospitalizaci v psychiatrické léčebně), je prognóza vývoje onemocnění příznivější. Ale i lidem, kteří za sebou mají jednu nebo více hospitalizací na psychiatrickém lůžku, mohou denní stacionáře a další podobná zařízení komunitní péče velmi přispět ke stabilizaci zdravotního stavu a zkvalitnění života.

Včasná pomoc poskytnutá lidem ohroženým psychotickou poruchou může zabránit negativnímu vývoji onemocnění a předejít závažným zdravotně sociálním důsledkům při opakovaných atakách a hospitalizacích. Důležitou úlohu mají rodina a přátelé člověka ohroženého psychotickou poruchou. Pokud si všimnou prvních příznaků a včas kontaktují odborníky, mohou tím zabránit rozvoji poruchy.

Mgr. Nikola Blažková

/ Psycholožka
  • Vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde se specializovala na klinickou psychologii a psychodiagnostiku. V rámci studia absolvovala odborné stáže především ve zdravotnictví a v sociálních službách.
  • Aktuálně je zařazena do předatestační přípravy v oboru klinická psychologie. 
  • Je frekventantkou integrativního psychoterapeutického výcviku se zaměřením na psychosomatiku, který je akreditován ČAP a IPVZ.
  • Dále se průběžně vzdělává, má za sebou např. výcvik v krizové intervenci, výcvik v relaxačních technikách, kurz práce s agresí nebo základní školení v první psychedelické pomoci.
  • Má zkušenosti z oblasti sociálních služeb, kde pracovala individuálně i skupinově s klienty v rámci sociální a pracovní rehabilitace.
  • Od dubna 2023 působí jako psycholožka na oddělení komplexní léčby psychóz, kde se věnuje především individuální a skupinové psychoterapii a diagnostice.

Kontakt